Zasady gry

W 2005 ustalono nowe przepisy gry, które wprowadziły kilka zmian w stosunku do obowiązujących poprzednio, m.in. nowy czas gry (4 × 8 minut z 5 minutową przerwą w połowie spotkania) oraz przesunięcie linii rzutów karnych na 5 metr.
Z tej też odległości można teraz oddawać bezpośrednie strzały na bramkę z rzutów wolnych.

boisko

Podczas oficjalnych meczów jest 4 sędziów. 2 liniowych i 2 głownych po przeciwnych stronach basenu (dla lepszej widoczności) oraz zazwyczaj 3 lub więcej sędziów przy stoliku, którzy nadzorują i zapisują wyniki i wydarzenia podczas meczu.

1. Zasady główne:

-zawodnicy mogą dotykać piłki tylko jedną ręką,
-gracze nie mogą stać na dnie basenu (wyjątek stanowią zawody rozgrywane na płytkich basenach),
-gracze mogą popełnić tylko 2 przewinienia główne w czasie meczu, trzecie przewinienie wyklucza zawodnika z gry,
-jeżeli obrońca przeszkadza wykonać rzut wolny, zostaje to uznane jako przewinienie główne (wykluczenie).

2. Faule normalne – pojedynczy sygnał gwizdka zatrzymuje grę.
Jeżeli zawodnik, który był faulowany posiada piłkę, wykonuje on rzut wolny. Jeżeli faulowany zawodnik znajduje się w obronie, przyznawana jest mu piłka, aby wykonał rzut wolny.
Sędzia wskazuje na gracza, któremu przyznano rzut wolny jedną ręką, a drugą wskazuje kierunek atakującej drużyny.

-odpychanie obrońcy,
-gdy gracz jest w polu 2 metrów od bramki przeciwnika, a w tym polu nie ma piłki (pozycja spalona),
-gdy gracz wyrzuci piłkę poza granice boiska,
-jeżeli zespół rozgrywa piłkę dłużej niż 30 s bez oddania strzału na bramkę.

3. Przewinienia główne – podwójny sygnał gwizdka zatrzymuje grę. Gracz, który popełnił faul otrzymuje wykluczenie z gry na 20 sekund.
Tego przewinienia dopuszcza się zazwyczaj gracz w defensywie. Sędzia wskazuje gracza, który popełnił faul (i daje sygnał gwizdkiem) i wskazuje na pole wykluczeń (i daje sygnał gwizdkiem ponownie).